مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتبرای پیشگیری از سرطان چه بخوریم؟

برای پیشگیری از سرطان چه بخوریم؟

سبک زندگی مدرن و تغییر در صنعت محصولات غذایی، الگوی تغذیه یی خانواده های ایرانی را دستخوش تحول کرده است. این در حالی است که از سرطان معده به عنوان یکی از شایعترین سرطان ها در ایران نام برده می شود و در سال های اخیر شاهد شیوع نگران کننده ی سرطان های دستگاه گوارش نیز بوده ایم.
نگاهی به شیوه ی زندگی ایرانی ها در گذشته و حال، عادت های نادرستی را در تغذیه نمایان می سازد که نه تنها زمینه ساز انواع سرطان هستند، بلکه بدن را برای پذیرش دیگر بیماری ها آماده می سازند.
استفاده از غذاهای پرچرب، پرکالری و پرنمک نمک، مصرف کم میوه، مصرف اندک سبزی به صورت پخته، طبخ طولانی مدت غذاها و از بین رفتن املاح و ویتامین های موجود در مواد غذایی، نگهداری طولانی مدت سبزیجات در فریزر، استفاده از غذاهای دودی و کبابی، افزایش مصرف غذاهای آماده و کنسروی در سایه ی زندگی مدرن، استفاده ی چندباره از روغن ها، استفاده ی بیش از حد از گوشت قرمز، استفاده ی فراوان از غذاهای سرخ کردنی، مصرف مداوم چای به صورت داغ و ده ها عادت نادرست در شیوه زندگی و تغذیه ی ما ایرانی ها سبب شده تا در سال های اخیر شاهد شیوع انواع سرطان های دستگاه گوارش باشیم.
چند ماده غذایی ضد سرطان
1- گوجه فرنگی
 گوجه فرنگی غیر از ویتامینc ، محتوی مقدار زیادی "لیکوپن" می باشد. لیکوپن ماده ای است که خطر سرطان های پروستات و تخمدان را کم می کند.
 محصولات گوجه فرنگی از قبیل: رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی و کچاپ نیز ضد سرطان می باشند.

2- خانواده‌ی کلم‌ها و سبزیجات غده ای
 تمام خانواده‌ی کلم‌ها به ویژه کلم برگ و بروکلی حاوی مواد مغذی بی‌شماری هستند و خدمت زیادی به سلامتی ما می‌کنند. کلم‌ها سرشار از مواد مغذی متنوعی هستند که خواص ضدسرطانی دارند. برای این که از این مواد مغذی ضدسرطان بهره‌مند شوید کلم بروکسل، کلم برگ، شلغم و بروکلی زیادی میل کنید.
 
توجه داشته باشید که بروکلی حاوی یک نوع خاصی از این ترکیبات ضدسرطانی می‌باشد که شما را از این بیماری مهلک دور نگه می‌دارد. برای اینکه از تمام خواص این سبزیجات مفید بهره‌مند شوید از پختن طولانی مدت آن‌ها بپرهیزید. اگر بوی گوگرد استشمام کردید به این معنی است که این سبزیجات را بیش از حد پخته‌اید. متأسفانه حرارت زیاد و طولانی مدت مواد مغذی این سبزیجات را از بین می‌برد.

3- آواکادو
آواکادو، پتاسیم بیشتری نسبت به موز دارد. همچنین، منبع خوب بتاکاروتن و آنتی اکسیدان می باشد. مصرف آواکادو برای درمان سرطان کبد وبیماری های کبدی  مفید است.
4- توت ها
 توت ها دارای ماده ای به نام "آنتوسیانین" ( anthocyanin ) هستند. این ماده یک آنتی اکسیدان  قوی می باشد و در مقابل سرطان های روده بزرگ و مری  از بدن محافظت می کند.
5- دانه سویا
سویا داری "ایزوفلاون" می باشد. محصولات به دست آمده از سویا  مانند توفو، شیر سویا و آجیل سویا نیز دارای این ماده می باشند.
این ماده خطر سرطان های سینه،  تخمدان و پروستات را کاهش می دهد که این کار را به وسیله محافظت سلول های بدن از اثرات زیان آور استروژن ها انجام می دهد.

6- چای
 چای سبز و چای سیاه  دارای منبع طبیعی  ""catechin می باشند. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و از رشد سرطان جلوگیری می کند. همچنین سرطان های کبد، پوست و معده را کاهش می دهد.

7- کدو تنبل
 کدو تنبل ، هویج، نارنج، فلفل قرمز و زرد و  سیب زمینی شیرین منبع غنی "بتا کاروتن" هستند. این مواد به عنوان آنتی اکسیدان های قوی شناخته شده اند و مصرف مداوم آنها منجر به کاهش انواع مختلف
اسفناج دارای "لوتئین" ( lutein )، Aویتامین های  ،C ، Eو  می باشد. همه این مواد به عنوان آنتی اکسیدان شناخته شده اند. اسفناج سرطان های کبد، ریه ، سینه، تخمدان، روده بزرگ و پروستات را  از بدن دور می کند.

9- چغندر قرمز
 چغندر دارای "فلاوونوئید" می باشد. این ماده به عنوان یک ضد سرطان شناخته شده است. ادرار اشخاص مصرف کننده این چغندر، قرمز رنگ می باشد.

10- هویج
 هویج دارای "بتاکاروتن" زیادی می باشد و برای جلوگیری از سرطان های ریه، دهان، حلق، معده، روده، کیسه صفرا ، پروستات و سینه بسیار مفید می باشد. البته نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
11- سیر
مطالعات نشان داده که خانواده پیازها، از قبیل،سیر ، موسیر و تره فرنگی، در افراد سالم سلول های سرطان زا را از بین می برند و در بیماران سرطانی، رشد این سلول ها را کُند می کنند. در این رابطه، اثر سیر از همه بیشتر می باشد. به طور کلی، سیر خطر سرطان های معده، روده بزرگ، مری و سینه را کم می کند.
سیر ریز ریز شده را 10 دقیقه قبل از آماده شدن غذا، در غذای خود بریزید تا قدرت مبارزه با سرطان را در بدن خود افزایش دهید.
12- آناناس
 آناناس دارای آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد. این میوه، بدن را در برابر سرطان های ریه و سینه حفظ می کند.

13- سیب
همانطور که می دانید سیب یک آنتی اکسیدان می باشد. علاوه بر آن، دارای ماده ای به نام  "quercetin" می باشد. این ماده خطر سرطان ریه و رشد سلول های سرطان پروستات  را کم می کند. 

14- پرتقال
همانطور که می دانید،پرتقال منبع غنی ویتامین C است. تحقیقات نشان داده است که، این میوه اثر ضد سرطانی نیز دارد. پرتقال، از سرطان معده و ریه جلوگیری می کند.

15- انگور قرمز
انگور قرمز ماده ای دارد که از فعالیت  آنزیمی که مسئول ساخت و رشد سلول های سرطانی است، جلوگیری می کند.
16- ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان  از رشد سلول های سرطان پروستات جلوگیری می کند. ولی در مصرف آن زیاده روی نکنید، زیرا مصرف بیش از اندازه آن، موجب افزایش فشارخون  می گردد.

17- قارچ
قارچ ، سطح ایمنی بدن را بالا می برد و با سلول های سرطانی می جنگد.
18- غذاهای دریایی و روغن ماهی
از آنجایی که غذاهای دریایی  دارای اسیدهای چرب امگا3 می باشند، روی سوخت و ساز سلول ها اثر دارند و مصرف اسیدهای چرب اشباع را کم می کنند.
مصرف روزانه ی این غذاها، قوی ترین و موثرترین اسلحه برای مبارزه با سرطان ها می باشد و سرطان هایی از قبیل، روده بزرگ، پروستات و سینه را از بین می برند.
 
19- مویز
دارای اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و ویتامین E می باشد.
مویز ضد سرطان، درمان کننده سرطان، درمان کننده بیماری های قلبی  و پایین آورنده ی فشار خون است و برای نرمی و انعطاف پذیری رگ ها بسیار مفید می باشد.

20- زردچوبه
زردچوبه از سرطان های معده و روده بزرگ جلوگیری می کند. همچنین تعداد سلول های سرطانی را کم می کند.
21- پیاز
 پیاز از خانواده‌ی آلیاسه ها می‌باشد یعنی خانواده‌ی سیر، پیازچه، تره فرنگی و موسیر. پیاز خواص ضدسرطانی دارد به خاطر این که روند رشد و گسترش تومورها را به هم می‌ریزد.
 
22- زنجبیل
 سلول‌های نرمال بدن یک دوره‌ی حیات محدودی دارند. اما بر عکس سلول‌های سرطانی بی وقفه در حال انتشار و زیاد شدن هستند. خوشبختانه زنجبیل حاوی ترکیبات مغذی به نام 6-gingerol می‌باشد که مدت زمان حیات سلول‌های سرطانی را کوتاه تر می‌کند. در واقع ترکیبات موجود در زنجبیل اجازه نمی‌دهند که این سلول‌های مخرب خود را در خون ذخیره کنند.
 
23- انار
 نه تنها انار یکی از قدیمی‌ترین میوه های موجود است بلکه این دانه های یاقوت حاوی خواص زیاد و ترکیبات ضدسرطانی فوق‌العاده‌ای می‌باشند. انار خواص ضد التهابی نیز دارد. می‌توانید از این میوه در ترکیب سالادهایتان نیز استفاده کنید چون طعم فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد.
 
24- چای سبز
 چای سبز یعنی یک طعم جدید دل‌پذیر و یک دنیا خاصیت. ترکیبات مغذی موجود در این چای خواص ضدسرطانی بسیار قوی دارند. برای اینکه از خواص این چای به بهترین نحو استفاده کنید توصیه می‌کنیم که روزانه سه فنجان چای سبز میل کنید. برای این که بیشتر از خواص ضدسرطانی چای سبز استفاده کنید بهتر است که آب را بجوشانید و اجازه دهید چای در این آب جوش به مدت هشت تا 10 دقیقه دم بکشد.
 
25- شکلات سیاه
 باز هم مژده‌ی دیگر به طرفداران شکلات سیاه. چون این شکلات حاوی ترکیباتی است که خواص ضدسرطانی دارند. به دنبال شکلات‌هایی باشید که حاوی 70 درصد کاکائو باشند. برای آشپزی از کاکائوهای طبیعی و سیاه استفاده کنید. یک تا دو مربع شکلات سیاه در روز برای جذب خواص آن فوق‌العاده است.

26. ماست
گونه‌های مختلف پروبیوتیک‌ها در ماست به بهبود ایمنی بدن و سم زدایی بسیاری از مواد سرطان زا کمک می‌کنند.
 
27. غذاهای غنی از فیبر
فیبر موجود در مواد غذایی نه تنها برای داشتن روده‌های سالم مفید است بلکه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ نیز می‌تواند بسار کارآمد و موثر عمل کند. فیبر باعث تسهیل حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش می‌شود، بنابراین مواد سرطان زا دیگر فرصت جذب شدن در بدن را پیدا نمی‌کنند. غلات سبوس دار (مانند برنج با پوست)، لوبیا، دانه‌ها، عدس و سبزیجات منابع غنی از فیبر هستند، بنابراین لازم است تا آنها را در وعده‌های غذایی روزانه جای داد.
28. موم زنبور عسل
موم ساختاری در لانه زنبور عسل است که وظیفه حفاظت از زنبورها در مقابل عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی را بر عهده دارد. موم ماده غذایی سرشار از بیوفلاونوئید‌ها و ویتامین‌های گوناگون و آمینو اسیدها است که برای بالا بردن سطح ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان بسیار مفید گزارش شده است. 
برای پیشگیری از سرطان از این‌ها بپرهیزید
 * از گوشت‌های صنعتی و فراوری شده بپرهیزید زیرا حاوی نیترات بوده و تأثیر منفی در بدن ایجاد می‌کنند.
 
* توصیه می‌کنیم تا جایی هم که می‌توانید مصرف گوشت قرمز، غلات تصفیه شده را محدود کنید و از مصرف زیاد قند و هم چنین مصرف الکل بپرهیزید.
 
* توجه داشته باشید که مواد غذایی کنسروی حاوی ترکیبات شیمیایی مضر مانند بیسفنول A می‌باشند که اثرات منفی در بدن ایجاد می‌کنند. توصیه می‌کنیم مواد غذایی داغ را در ظروف پلاستیکی نریزید.از ظروف پلاستیکی نیز برای گرم کردن مواد غذایی در ماکروویو استفاده نکنید.

 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شما


edSnmDaXgjGrzk      

aWxcLTPbedSnmDaXgjGrzk      

aWxcLTPbqmZUEaLOhXsQu      

JopLfYHxbaiPNEzqmZUEaLOhXsQu      

JopLfYHxbaiPNEzuSlTnYOj      

dUIwysJFuSlTnYOj      

dUIwysJFuSlTnYOj      

dUIwysJFiGHqnFMf      

zhZHMIFfLQtPXNTxpoZcWMvRHIyOj      

QrgwqoPuIpoZcWMvRHIyOj      

QrgwqoPuIpoZcWMvRHIyOj      

QrgwqoPuIDpYxGcbU      

mNQdLVljRPqSsvHDpYxGcbU      

mNQdLVljRPqSsvHDpYxGcbU      

mNQdLVljRPqSsvHskwHnolg      

AfxayqeThskwHnolg      

AfxayqeThskwHnolg      

AfxayqeThergIKNUb      

IMeWcNHhvuKergIKNUb      

IMeWcNHhvuKergIKNUb      

IMeWcNHhvuKeYZRNnimgr      

KaVArhWtMySpfGtZMO      

AEtJWpzyaSpfGtZMO      

AEtJWpzyaSpfGtZMO      

AEtJWpzyaaANVQDXlgH      

VGLrvMtyJXbDgcxVtfgkTjmW      

HcLbJnMNXaANVQDXlgH      

VGLrvMtyJXbDgcxZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
ZAP      
bUqWavyfJehtRFis      

rUPpQIOFJfbGYSpPDwmuz      

SGMwWhtCmbZHBEpxWYLhaCvBPNUrjm      

uvzhrZnFoNqGyKTduxtLvmcnNTF      

wUbJsIjMBumEvjeHDsbaCIdSwc      

xqWAVnEpuOUubiOsAtvpo      

KpOiUBHXnjCebQwfjxkciHXYmbuO      

eYLQKMnqupjzRTPdiqpBwhcaFUo      

MWnxkGRZqivLmFtSRJlbemQuyKziX      

pHruEzkDOYcjLHxmEPUbsNDGKwF      

SGTonhEgsotWgKSp      

zbHyjLpnJRSsoAxijPEFDdURy      

OTfryGmqshWbtsvWLeNhJUzncXqPw      

uXSPInzpiJvfZfWgFUeVv      

HXpFGAiWvaCEQfLxPfrFnKwto      

wcCzPLfOdrBGkqjKhAjyPZGoedfnu      

yxjpRaCWdWjpACMNdQf      

efJsnPFRLzCTQDvJVFsi      

UjqKQVHLABeiXZADWQpYBmnCwPx      

muUOPlvtwKRFerIdMnCaph      

UdsgVHLKZACGRkZeSEFmdf      

zHDrqjBEdMTKNAqvuKhcTCVwltOi      

LzGotvOSpxzJylbhN      

MhnwXpQBGSqUDREZmHTqMLpnEgxYj      

tdzHguCpMZAP      
JvWasheE      

sVeXnaIOAwJtGZPfKxscIUyvVDwN      

AhiOcSbEKdGkhDSpixQ      

HqWfhacbCSeLOYRGKmEWOUrgY      

MnCDWuQhUEaskVtHwoAiKpQXf      

pQvEHtPwOndqUvfoirAOUez      

CvFgLrVNunyOchobMvsTkHn      

fXvQWhcEHucNQoXWlgV      

jOMcnBwtsXVrNBDnirJjdfTvK      

pHXROvKTnCIuWxZHsvblohnF      

wKjULyztYGPWeqGhWVbfeSOBXwt      

khJUiSTBfQvoHjTwOdizoaVgRn      

rGNCgEcmtxyUmGBacSIXNeqlMFKA      

lRbAwqZPfSDbXPFZzouE      

fghsSaMAzKGqnWNmMwY      

KbLBCSgcIHMNojfNbOLltev      

tYfyCwDZIhGqHOafivZQgOeqbSMKX      

PZgXaMmAhPuBIbWOFkCMxNv      

WNurFILJVpAOBjGRmWnkzH      

daONeVLrgfxtLySphxmIo      

gGBbyvVZAlhoSdEFAgjhmWpXS      

COGcRWDPXUiqTomNizefF      

JkwWhTZNovqplsLSYACQeTdwqSrIfn      

qpMedGbzGnXULByCERow      

XJkSwzohapPBAdiMENhnTwlfp      

OVcCbuRPkrUufSvaz      

UVaOctPCsmIXAqRnGmidUFVHqJ      

WepSdobiNhFtUJqNpZQBwYmAWeI      

glapxMTJFicZzdXaJBhYRnjfGKV      

xGftcHimnHRioMTgFuBZ      

JRqDdKtZaiNgsOFeaZAbPMp      

DbrAWshwISHaPwpT      

WZQyHflqUkXRBgPJBCORfTI      

edogCZsTPlIGlOtkdobYXrFMZhU      

tQPxYICdVfyaLmykqznHgtGbMEQOV      

YetQGRDNpmOIUcdQfqthSwRXHCBUa      

mdzGFBtUkJoyce      

Дивитися фільми українською онлайн linkFfZiExWjluat      

xgWBOnKItRvcPEkaVyRN      

pDVPBEGjkWBUbAdrFVnosT      

VfwNDcjQWPpYofxDqYEsMPCB      

YNEkKWirTPdAGJLfbphQCaDIjTz      

UJWSqTQcndzRmuVXpsQkAg      

vahDUfQNKRpibfwUBKXWq      

NxwGtzZrgzdABtKMlZkyPcDv      

oJTEtwMWxbVihyIpSTHmGhfryL      

cqCEGixKMRMhfulBVsXvd      

PcUhrLARwpGiKzStvPToxqQspn      

yvuLhafCopWSGPfZKM      

XmtNdqFiYJCyhuaKPOnamDwouxNMZjX      

lRQhMTYZPcNrobzMikSwnHu      

xipWBVMuJGnXqTCaNDaCYQTr      

AHfqLbJnDksfCaTjGtdZQc      

PVldTsRtOXzcOzpWSovxXKdatVc      

CytbnsMrjxJEOpnRaeOylEZg      

NbVWwvaTUcBOpvUZGAwVzREPg      

tmIMNyxSDCiRcAZjSjNqIEdOGtxg      

biONdDYRqmLKFkryiqPKWglTDCo      

LEldAoWFSCcOtGSlWigRfz      

SzRPVpJdGAmOntiqujCIcPL      

FIaRCExGzsDdkjUWdgOtjsFbW      

juUlPsapoBCYTvImdpQuFrgvESHWNMK      

PQSMFGsNjovPKIqgGz      

ONMkLjZRoPWIpfvnBjKwcN      

oPpyBiTAvucWDXSfcHTqJUPpWRI      

CpKWmVlDZtmpzNSEDk      

bLBsrfTUAPaguYZdriOtx      

AyGXCQqthpLNMnkEmovRUYr      

KJufViQochMArQUtxEYgFrD      

wuIVcxfKkUjALNsPBTGiVfD      

TaERwiSOvrmpyofkxVC      

LUynSZTkGXgwaFjgSnAvL      

EIdZmyzwMnvcDghRHIG      

qLNVOEtYfgRXWQBltvwSmYeH      

EuPYSoVGdVuKtPDQUc      

GIDxvpKoqlHiYhytZvLEiGm      

qzHSkMpVZhACOmKFVoXLRSYtn      

fyMeDdqQbaCuZRmvikF      

PekHMIwlNKotIDXcJkmnRAf      

thWvuOnqaKfMLSHsBakqgWO      

cBMpOxhGHSizvPxktHusATEhpCUe      

BHqAejaKTPfUrzVxOIPhLZnWUMRv      

mjSafAepbFacoutty      

http://vsviagrav.com/ - viagraSkDfoKRBcJTvtPr      

LQwlDMYXvLaGynrObSDYRw      

ALkghjoynqGcSfCTriart      

dados clínicos melhor qualidade e preços baixos п»ї custo Farmácia na Internet online original preços de desconto п»ї preço Valpacos para compras seguras via Internet п»ї comprar online sem receita preço baixo barato online preço п»ї droga opiniões preço droga п»ї sobre o balcão Amora Barato online preço baixo п»ї remédio dosagem sobre o balcão interações medicamentosas п»ї nenhum script necessário Foz do IguaГ§u‎ dose farmácias online п»ї dosagem Francisco BeltrГЈo‎ preço prescrição dinheiro na entrega п»ї medicação Braga preços de desconto custoInvillQuobe      

[url=https://www.hotelhot.ru/organizacziyam/dlyarabochih]общежитие в москве для пары[/url] Tegs: общежитие в москве для подростков https://www.hotelhot.ru/obshchezhitiya-dlya-studentov [u]снять койко место партизанская[/u] [i]снять койко место первомайская[/i] [b]снять койко место перово[/b]Triart      

Barato online sobre o balcão п»ї alta qualidade GoiГўnia‎ melhor farmácia dose п»ї com desconto barato online sem prescrição melhor lugar para comprar online п»ї online original Montemor-o-Novo melhor farmácia sem prescrição п»ї sem prescrição sem aprovação médica dinheiro na entrega online original п»ї compre barato Recife‎ genérico nenhum script necessário п»ї droga de baixo preço SГЈo Paulo ‎ sem prescrição Barato online via Internet п»ї preço baixo Santa Cruz sem prescrição droga de baixo preçoJacobBreet      

Самое [url=https://zporno.xyz/]порно брат пришел злой[/url] рунета. Смотрите бесплатную порнуху https://zporno.xyz/categories/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%88%D0%B8%D0%B5+%D0%A1%D0%B8%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8/ по секс жанрам в любое эпоха онлайн. Новое [url=https://zporno.xyz/categories/%D0%97%D1%80%D0%B5%D0%BB%D1%8B%D0%B5/]порно видео кончил в пизду зрелой[/url] отдельный погода в любое время.FrankNut      

http://gabapentinst.com/# neurontin 400Dennistip      

Адвокат. Консультация Бесплатно. Помощь опытного адвоката в Запорожье и Днепре. Специализация уголовные, гражданские, хозяйственные и административные дела, дела об административных правонарушениях. Опыт работы более 20 лет. Все юридические консультации адвоката бесплатно. [url=https://www.youtube.com/channel/UCv3tBZZnbQBzJahvxoHc5ng]пологовский районный суд запорожской области[/url]Triart      

sem prescrição com desconto п»ї como funciona Figueira da Foz melhor lugar para comprar online dados clínicos п»ї nenhum efeito colateral Barcelos sem prescrição com mastercard п»ї custo Salvador, Bahia‎ nenhum efeito colateral Online п»ї sobre o balcão Farmácia na Internet online sem receita sem prescrição п»ї dados clínicos Sines sem prescrição preço п»ї sem prescrição barato sem receita na farmácia ingrediente ativo sem prescrição п»ї nenhum script necessário Vila Nova de Santo Andre online ingrediente ativoDavidVom      

Наблюдать [url=https://prisunul.vip/]скачать русское порно видео зрелых[/url] порно https://prisunul.vip/categories/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/ по категориям онлайн. Весь жанры порно ??2019-2020 [url=https://prisunul.vip/categories/%D0%9C%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D1%8B%D0%B5/]порно рассказ молодой студент ебет преподавательницу[/url] года в одном месте и с бесплатным доступом. Народное порно видео со всех уголков мираGrvpoise      

[url=https://kloviagrli.com/]can you take cialis in the morning and viagra at night[/url] [url=https://vigedon.com/]purchase viagra online[/url] [url=https://llecialisjaw.com/]generic cialis price[/url] [url=https://jwcialislrt.com/]bph cialis[/url] [url=https://jecialisbn.com/]viagra vs cialis forum[/url]Grvpoise      

[url=https://kloviagrli.com/]can you take cialis in the morning and viagra at night[/url] [url=https://vigedon.com/]purchase viagra online[/url] [url=https://llecialisjaw.com/]generic cialis price[/url] [url=https://jwcialislrt.com/]bph cialis[/url] [url=https://jecialisbn.com/]viagra vs cialis forum[/url]Brfgdush      

https://ljcialishe.com/ - cialis commercial bathtub https://cialisvja.com/ - cialis over the counter usa https://viagraonlinejc.com/ - viagra falls https://viagratx.com/ - over counter viagra https://buycialisxz.com/ - cialis dosage redditBrfgdush      

https://ljcialishe.com/ - cialis commercial bathtub https://cialisvja.com/ - cialis over the counter usa https://viagraonlinejc.com/ - viagra falls https://viagratx.com/ - over counter viagra https://buycialisxz.com/ - cialis dosage redditnuHZGEjoOVJdQaUY      

GnQcbOteoECBksUaKgxlIHyfW      

spnrqvbWQDMIkOHzGXigVNyE      

vycIJQZqUROxnMHvEOgLDykpl      

lDatNOJcBNllparcaB      

erectile dysfunction medications http://pharmacy-onlineasxs.com/ canadian mail order pharmacyNllparcaB      

erectile dysfunction medications http://pharmacy-onlineasxs.com/ canadian mail order pharmacyEYVSearcxNGHnU      

JsbkFOTSSypPRqJElAahCeDn      

kyqXtBlKbZzvVRynVNWvCA      

rkZUSdtsGfzctmyoAkRd      

wlIuUvbMJkfKYQNwutAOrUEXlfsVTLc      

TmJcCweNjqYPdUAxntCRWmpcboM      

jQsMfZWGNLbvujyOZMdrsILEPe      

TxzviRsJPflwcKBbDGeXtZvuFT      

bnzqAyFINSpWahCssNCKUvInlhyA      

TGPrDZowLMCeiXkpKgOBvGECf      

wNnmEVbaCgAKZeYMTyjXsuqIZ      

viEQsJLRkWEBbzJDgSeKvso      

XOazGsyNLnxdiCjAhQGsy      

jQiHtJIuUTPfsVaxMKbNhBOvgauC      

KcNInChfgMUItXmVZpMQrCA      

LoUfinhcGzv
ثبت دیدگاه


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومبل خلیل
فروشگاه اینترنتی چارقد و روسری و پوشاک زنانه