مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتمیزان خواب و ارتباط آن با دیابت؟!

میزان خواب و ارتباط آن با دیابت؟!

دیابت یک بیماری مزمن است که  بدن قادر نیست غلظت گلوکز خون را تنظیم کند .  از سن 40 سالگی دیابت نوع دوم شروع می شود  . در دیابت نوع دوم  سن فاکتور مهمی است. بیماری دیابت پیش زمینه بیماریهای دیگر است و اگر کنترل نشود باعث بیماری های قلبی و سکته مغی می شود . تمام تلاش پزشکان این است که به شیوه ای تلاش کنند که این خطرات را پایین بیاورند. بیماری دیابت باعث می شود که ساختارهای بدن ت غییر کندتحقیقات پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد افرادی که کمتر از 6 ساعت در شبانه روز می‌خوابند، بیشتر در معرض اختلالات غیرطبیعی قند خون و ابتلا به دیابت نوع دو هستند.

کمبود خواب چه تاثیری بر دیابت دارد؟
متخصصین کمبود خواب را با تغییر میزان هورمونی که بر جذب غذا و وزن تاثیر می گذارد، مرتبط می دانند. اگر از دیابت رنج می برید، پس چرخه معیوبی را تحمل می کنید. برای جبران بی خوابی باید غذای بیشتری مصرف کنید تا انرژی از دست رفته را جایگزین نمایید. درنتیجه قند خون تان افزایش یافته و بی خوابی بیشتر می شود. بنابراین وضعیت تان تغییری نمی کند. کمبود خواب باعث چاقی می شود و چاقی هم به نوبه خود ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

توصیه‌هایی برای بهبود کیفیت خواب
این توصیه ها را دنبال کنید تا خواب بهتری داشته باشید:
1- قبل از خواب از دستگاه‌های هوشمند استفاده نکنید
قبل از خواب از دستگاه های هوشمند و کتاب خوان های الکترونیکی خودداری کنید. به جای آن از کتاب های کاغذی استفاده کنید تا هم مغزتان آرام شده و هم راحت تر به خواب بروید.

 
2- چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کنند را از خود دور کنید
اگر احتمال دارد که در هنگام خواب برایتان پیامک بیاید پس گوشی را خاموش کنید. یک ساعت زنگ دار خریده و سپس با خیال راحت گوشی تان را خاموش نمایید. تا دیگر نگران روشن بودن آن نباشید.

3- محیط را ساکت نگه دارید
شاید بیدار شدن با صدای پرندگان بسیار خوشایند باشد، اما در آن صورت مجبورید صدای بوق ماشین ها، سروصدای افرادی که می خواهند به سرکار بروند و صداهای دیگر را نیز تحمل کنید. اگر خواب تان سبک باشد این شرایط بسیار سخت خواهد بود. پس می توانید از فن و یا سقفی استفاده کنید که این سرو صداها را از شما دور نگه دارد.

4- الگوی خواب منظمی داشته باشید
هرشب در ساعت مشخصی به خواب رفته و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید، حتی تعطیلات آخر هفته. در نتیجه بدن تان به این وضعیت عادت کرده و هرشب همان موقع به خواب می روید.
5- محرک‌ها را از خود دور کنید
درآغاز شب از مصرف کافئین، ورزش کردن و کارهای مشابه خودداری کنید. تنها کاری که می توانید انجام دهید چند دقیقه یوگاست که بدن تان را آرام و برای خواب آماده می کند. در غیر این صورت جریان خون تان افزایش یافته و مدتی زمان می برد تا آرام شود.
حرف آخر
اگر هنوز هم از بی خوابی رنج می برید پس به پزشک خود مراجعه نمایید. زیرا اگر این مشکل را برطرف نکنید، در انجام فعالیت های روزانه خود به مشکل بر می خورید.
در کوتاه مدت با تغییر دادن برخی عادات سعی کنید این مشکل را حل کنید. حتی اگر یک تغییر بسیار کوچک هم انجام دهید، ممکن است تفاوت بزرگی ایجاد شود. برای اینکه یک عادت تاثیر گذار باشد به ۳ هفته زمان احتیاج دارد، پس سعی کنید هرروز این کار را انجام دهید.

 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومبل خلیل
فروشگاه اینترنتی چارقد و روسری و پوشاک زنانه