مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتیک مرکز فيزيوتراپی شامل چه بخش هایی است

یک مرکز فيزيوتراپی شامل چه بخش هایی است

 
  الكتروتراپی
دستگاه های مورد استفاده در الكتروتراپی با هدف كاهش درد ، كاهش اسپاسم ، كاهش چسبندگی ، بازآموزی و تقويت عضلات بيماران به صورت زير تقسيم بندی می‌شود
 
 استفاده از اشعه مادون قرمز
اشعه مادون قرمز امواجی با طول موج 1000 تا 40000 آنگستروم می‌باشد كه وقتی با بدن برخورد می كند به گرما تبديل شده و باعث افزايش جريان خون در نقطه درمان می‌شود و در نتيجه باعث بهبود تغذيه و دور شدن مواد زايدی كه به علت سيكل درد ايجاد شده‌اند می شود
 

   
موارد كاربرد
 كاهـــش درد
 كاهش اسپـاسم
 كاهـش سفتـی
افزايش دامنه حركتی  
صدمات و ضايعات ورزشی
آماده سازی بيمار برای انجام حركات‌
 ورزشی‌ و تكنيكهای ‌درمانی
 
 
استفاده از کيسه داغ
كيسه مخصوصی است كه دارای گرمای مرطوب بوده و ضمن گرم نمودن ناحيه مورد درمان با خاصيت افزايش گردش خون در ناحيه درمان كاربردهای زير را دارد.
 


 
     
موارد كاربرد :
 كاهش اسپاسـم
 كاهــش درد
 كاهش‌چسبندگی
 کاهش سفتی بافت نرم
 فزايش دامنه حركتی
 كاهش گرفتگی عضله
 آماده‌سازی‌‌ بيمار‌ برای‌ انجام‌ حركات‌ ورزشی‌ و تكنيكهای‌ درمانی
 
 
استفاده از امواج مافوق صوت
امواج مافوق صوت با فركانس بيش از 20000 هرتز و شدت 0.5 تا 3 ولت بر سانتيمتر مربع با عمق نفوذ حدود 5 سانتيمتر كه با ايجاد گرمای عمقی در بدن باعث افزايش گردش خون و نفوذ پذيری غشاء سلولی و نيز تخليه منطقه درمان از مواد دردزا می‌شود.
 


 
   
موارد كاربرد
از بين بردن چسبندگـی
 كاهش التهاب
كاهش اسپاسم عضلانی
كاهش درد 
 آزاد‌سازی‌‌ بافت‌ از مواد دردزا
 افزايش‌دامنه‌حركتی
 
 
 
امواج دياترمی:

از انواع امواج كوتاه راديويی است که طول موج SWD مورد استفاده در فيزيوتراپی 11 متر و فركانس آن حدود 27.12 مگاسيكل می‌باشد.طول موج  مورد استفاده در فیزیوتراپی 12 سانتیمتر و فرکانس آن 2450 مگاسیکل می باشد که باعث ایجاد گرمای عمیقی در ناحیه درمان می شود.

 
 
 
 
  موارد كاربرد
 كاهش اسپاسم
 كاهش درد
 افزايش دامنه حرکتی
 
 
 استفاده از جريان گالوانيک
در عضلاتی که به علت قطع عصب و يا ضايعه عصبی قادر به انقباض نيستند ، زمان تحريک بالايی لازم است تا جريان به همه فيبر های عضله برسد و باعث انقباض آن عضله شود و جريان گالوانيک با شدت 0.5 تا 2.5 ميلی آمپر ، ولتاژ کمتر از 100 ولت ، زمان تحريک 100 و 300 و 1000 و 3000 ميلی ثانيه را انتخاب کرده و باعث انقباض عضله می شوند.
 


 
  موارد كاربرد
 ضايعات نخاعی
 قطع عصب
 نروپاتيهای شديد
 
 
 استفاده از جريان فاراديک
جريانی با زمان تحريك كوتاه است يعنی با زمان تحريك 0.1 و 0.3 و 1 و 3 ميلی‌ثانيه و در مواردی كه عصب سالم بوده ولی عضله توانايی لازم برای انقباض را ندارد به كار می رود.
 
 
  موارد كاربرد
 سكته مغزی
 بيماران ناتوان
 بعد از تاندون ترانسفر
 سالمندان ناتوان C.V.A
 نروپاتيهای خفيف و ميوپاتيها
 
 
 استفاده از جريان های پرفرکانس
در اين جريان از تداخل دو جريان پرفركانس ، يك جريان مدوله شده كم فركانس ايجاد می شود که امواج 2000 هرتز آن جهت تقويت عضلات عمقی و امواج 4000 هرتز جهت كاهش درد و اسپاسم استفاده می‌شود.
 


 
  موارد كاربرد
كــاهــش درد
 كاهش التهاب
 تقويت عضلات
 كــاهــش ادم
 بازآموزی عضلات
 درمان‌ بی‌اختياری ‌ادرار
 
 
 (TENS : Transcutaneous electrical nerve stimulation)
تنس يعنی با استفاده از جريان الكتريكی از طريق پوست باعث تحريك عصب ناحيه درمان شويم و جريانی با فركانس 50 تا 150 هرتز می باشد كه شدت آن بين 12 الی 30 ميلی آمپر می باشد كه با اشكال مختلف و به صورت ضربه ای و نرمال طراحی شده است و از طريق بسته شدن دريچه درد و ترشح مواد شبه مورفینی همانند آندروفین باعث کاهش درد می شود.
 

 
  موارد كاربرد
 كاهش‌ دردهای عصبی
 كاهــش اسپاسم
كاهش دردهای متعاقب اعمال جراحی
 كاهش ‌دردهای ‌متعاقب‌ صدمات ‌و ضايعات ‌ورزشی
 كاهش دردهای مزمن و مداوم مثل كمر درد ، سردرد و
 
 
 (HV : High Voltage)
 جریانی که ولتاژ آن 100 تا 500 ولت بوده با موج های دوقله ای منوفازیک (Twin Peak Monophasic) و دیوریشن کوتاه برای هر پالس.
 


 
  موارد كاربرد
 افراد ديابتی
 زخمهای فشاری
بيماران سرمازده
 
 
 استفاده از اشعه ليزر
تقويت نور بوسيله گسيل تشعشع تحريك شده که به اختصار ، لیزر خوانده می شود. در فيزيو تراپی از ليزر كم توان جهت ترميم و كاهش درد و ... استفاده می شود.
 


 
  موارد كاربرد
كاهش التهاب
 كاهش درد
 كاهش چسبندگی
تاندونيت و بورسيت
 
 
 (UV : Ultraviolet)
   اشعه با طول موج 1800 تا 3900 آنگستروم و با عمق نفوذ كمتر از 0.1 ميلی متر است و با تأثيرات شيميايی كه در بافت های بدن ايجاد می كند جهت درمان برخی از اختلالات و بيماريهای پوستی و جلدی به كار می رود و بنابراين جريان خون و در نتيجه ساخت و ساز در ناحيه را افزايش داده و به ساخته شدن ويتامين D نيز كمك می شود.
 
 
  موارد كاربرد
 ترميم زخم بسته
 استئو مالاسی
 زخم عفونی
 
 
 استفاده از ویبراتور
   ماساژ عبارت است از يك سری حركات منظم و ريتميك كه توسط يك فيزيوتراپيست ماهر و يا با استفاده از يك دستگاه ويبراتور انجام می شود و بر روی سيستم عصبی عضلانی و گردش خون تأثير می گذارد.
 
 
  موارد كاربرد
 ايجاد آرامش در بدن
 كاهش‌چسبندگی
 كمك به بازگشت خون
 كاهش درد
 تخليه ترشحات ريه
 كاهش اسپاسم
  حرکت درمانی و مكانوتراپی
در حرکت درمانی و مکانوتراپی با توجه به اينكه مشكل بيمار محدوديت حركتی ، كوتاهی يا ضعف و ناتوانی عضله است تكنيكهای درمانی مانند  پی.ان.اف و تمرینات ايزومتريك و مقاومتی برنامه ريزی شده و با استفاده از وسايل موجود در فيزيوتراپی از قبيل فنر ، قرقره ، وزنه ، صندلی چهار سر ، پارالل ، دوچرخه ثابت ، چرخ شانه ، نردبان شانه ، كشش مكانيكی گردن و ... هدف درمانی پيگيری می شود كه حرکت درمانی در دستور فيزيوتراپی تحت عنوان(ایی.ایکس.اس)مطرح می شود.
 


   آب درمانی يا هيدروتراپی
استفاده از آب و خواص آن جهت اهداف درمانی را هيدروتراپی می نامند . در فيزيوتراپی از خواص درمانی آب در جهت كاهش اسپاسم و كاهش سفتی مفاصل و ... استفاده می شود.
 
 
   
 
موارد كاربرد
 افراد سی.پی    
 رفع خستگی
 كاهش‌ استرسهای ‌روحی‌ و روانی
 بيماريهای‌ روماتيسمی‌‌ مانند آرتريت‌ روماتوئيد 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه    دیدگاه شما در مورد سایت


mohade3      

سایت جالب و کارآمدی دارید و سادگی و وجود اطلاعات جامع و سیستم نوبت دهی فوق العاده آسان باعث چشمگیر شدن سایت شده است. موفق و پیروز باشید.محمد      

سایتتون عالیه👌👌الهام      

سلام من میخاستم بدونم هزینه عمل بینی توسط خانم دکتر حجی پور چقدره؟ایا قسطی هم انجام میدن؟مهرنوش      

سایتتون عالیه.ممنون😊جمالی      

باسلام ممنونم از سایت خوبتون من از طریق سایت شما تونستم یه فیزیوتراپیست عالی خانوم دکتر زهره خورشیدی رو پیداکنم و از همینجا خاستم از زحمات و صبروحوصله که برای خوب شدن کمر من انجام دادن کمال تشکر را کنم.دوزینی      

سلام میخواستم از خانم‌دکتر نفسی کمال تشکر را نمایم وبه جرات بهترین متخصص قلب گنبد میباشد.الینا      

سلام روزتون بخیر اول از همه جا داره از زحماتتون تشکر کنم برای سایت عالی و خوبتون نکنه بعدی اینکه مطالب مجله سلامت هم خوب هستن و اینکه اگر ممکنه در مورد روش های لاغری موضعی هم مطلب بزارید سپاسحسین      

سلام یه سوال دارم اینکه برام مهمه بدونم سوالات پرسیده شده توسط خود پزشک پاسخ داده میشه؟


پاسخ به دیدگاه حسین توسط مدیر سایت      

با سلام خدمت شما کاربر گرامی و تشکر بابت سوالی که پرسیدین. فرآیند پاسخگویی به سوالات و قرار ملاقاتهای ثبت شده و حتی نظراتی که برای پزشکان محترم مطرح می شود بدین صورت می باشد که بلافاصله سیستم با ارسال پیامک به پزشک مربوطه، ایشان را آگاه می کند. پزشک محترم در هر لحظه که فراغتی برایشان ایجاد شد می توانند به پنل کاربری خود وارد شده و نسبت به پاسخ به سوالات و بعضی نظرات سوال گونه و همچنین تنظیم قرار ملاقات اقدام نمایند. چنانچه بعد از مدت زمان مشخص پزشک محترم جوابگو نباشند سیستم به ناچار سوال را به پزشک دیگری که تخصص پزشک قبلی را دارد ارجاع میدهد. درنهایت تمام سعی ما این است که در مرحله اول جواب سوال را از پزشک مربوطه بخواهیم.


ملیکا      

سلام خیلی خوبه که همه پزشک ها رو میشه یکجا دید و بر اساس تخصص و نیاز انتخاب کردمهسا      

سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوب و کاربردیتون از پاسخگویی سریع و به موقعتون هم سپاسگزارمرعنا      

سلام و عصر بخیر ممنونم از پاسخگویی به موقعتون خیلی راحت تونستم از پزشک مورد نظرم نوبت بگیرم چندین بار تلفنی اقدام کردم برای گرفتن نوبت اما پر بود تمام ساعت ها اما از طریق سایت به راحتی و برای روز بعد نوبت گرفتم متشکرم


پاسخ به دیدگاه رعنا توسط محمدی      

خسته نباشید امیدوارم برنامه ای داشته باشید تا کمی از اتلاف وقتی که در مطب های پزشکان به خاطر عدم برنامه ریزی درست زمانی وجود داره کاسته بشه


ثنا      

سلام خسته نباشید واقعا سایتتون عالیه خیلی بهم کمک کرد درست زمانی که اورژانسی نیاز به راهنمایی داشتم موفق و پیروز باشیدزهره      

با سلام و خسته نباشید کاش پزشکهای خدمات زیبایی نمونه کارهاشون رو میزاشتن تو سایت


پاسخ به دیدگاه زهره توسط مدیر سایت      

بله فرمایش شما کاملا درسته ولی بدلیل اینکه باید اجازه بیمارها گرفته بشه و ممکنه کسی بینشون باشه که از این عمل ناراضی باشه لذا پزشکا معمولا از این کار امتناع می کننچنانچه نظر یا انتقادی نسبت به عملکرد سایت دارید می توانید از فرم زیر استفاده نمایید.