مجله سلامت

اخبار و دانستنیهای حوزه سلامتآیا می دانید نوشیدن آب داغ در سلامتی شما موثر است؟

آیا می دانید نوشیدن آب داغ در سلامتی شما موثر است؟

نوشیدن آب بلافاصله پس از بیدار شدن، منفعت های زیادی برای سلامتی به همراه دارد، نوشیدن آب به حفظ وزن بدن و تشکیل سلول های جدید خون و عضلات کمک می کند.
هنگامی که شب در خواب هستید، بدن عملکردهای مهمی را تحت کنترل دارد تا سلول های آسیب دیده را ترمیم کند و یک پاکسازی درونی انجام می دهد تا مواد سمی بدن دفع شوند. به همین دلیل است که آب نقش بسیار مهمی در زمان بیدار شدن از خواب دارد.
 نوشیدن یک لیوان بزرگ آب در صبح دفع مواد زائد را که طی شب توسط فعالیت دستگاه لنفی از دیگر مواد جدا شده اند را تسهیل می کند.
بسیاری از افراد هنگام صبح تمایل به مصرف دیگر نوشیدنی ها دارند در حالی که بهترین مایعی که توصیه می شود آب است زیرا خواص بی شماری برای بدن دارد.
آب برای عملکرد سلول های بدن بسیار حیاتی بوده و به خودی خود دارای ارزش غذایی است درحالی که آب اصلا کالری ندارد و منبع چربی، پروتئین و کربوهیدرات نیز به شمار نمی رود. اگرچه آب هیچ ماده مغذی اضافی ندارد اما مواد معدنی خاصی را به بدن می رساند. آبی که از شیر آب خانگی تهیه می شود؛ دارای کلسیم و منیزیم است و آب های معدنی دارای مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و سدیم هستند که برای سلامتی بدن بسیار مفید است.
 
اهمیت نوشیدن آب نه تنها به خاطر بهبود عملکرد بدن است بلکه منافع بسیاری دارد که به طور خلاصه اینچنین گفته می‌شود:

 
حفظ سلامت و عملکرد هر سلول بدن
حفظ دمای بدن به صورت طبیعی و یا تنظیم آن را از طریق عرق کردن
حفظ جریان خون درون رگ ها
دفع مواد زائد بدن از طریق ادرار، عرق کردن و حرکات روده
محافظت از طناب نخاعی بدن و بافت های دیگر
روان سازی و حفاظت از مفاصل
مرطوب کردن همه غشاهای مخاطی مانند غشای مخاطی ریه و دهان
جلوگیری از یبوست
بهبود گوارش
کاهش خطر ابتلا به التهاب مثانه با دور نگه داشتن آن از باکتری
مرطوب کردن پوست با حفظ بافت و ظاهر آن
حمل مواد مغذی و اکسیژن به هر یک از سلول های بدن
و نهایتا بازی کردن نقشی به عنوان کمک فنر در چشم، نخاع و در کیسه آمنیوتیک اطراف جنین در دوران بارداری.

با ما همراه باشید تا با هم برخی از اسرار نوشیدن آب داغ برای بدن را به طور کامل بررسی کنیم.


تسریع متابولیسم
مصرف آب یکی از روش های کلیدی برای تضمین عملکرد مطلوب سیستم کلیوی است. کلیه های مسئول تغییر حالت چربی به انرژی هستند و مانع از تجمع چربی در بدن می شوند.
 زمانی که آب به اندازه کافی به بدن نرسد، این وظیفه منحصرا به عهده کبد خواهد بود که ممکن است دچار بیماری های مختلفی شود و کندی عمومی متابولیسم را در پی داشته باشد
 کاهش وزن
آب جوش برای سوخت و ساز طبیعی غذا در بدن بسیار مفید است. کسانی که برای کاهش وزن تلاش می کنند، بهتر است نوشیدن آن را به عنوان یک راه کمک کننده در نظر بگیرند. بهترین حالت استفاده از آب جوش در صبح و به صورت ناشتا است. استفاده از لیمو هم در کنار آب جوش می تواند مفید باشد.
آب جوش هم چنین در تجزیه ی بافت چربی در بدن موثر است.

داروی طبیعی سرماخوردگی، سرفه و گلودرد
آب جوش یک داروی طبیعی فوق العاده برای سرماخوردگی، سرفه و گلودرد است. اخلاط و عفونت ها را از بین می برد و لوله ی تنفسی را از عفونت ها پاک می کند. هم چنین در پاک کردن اخلاط بینی هم نقش دارد. با مصرف منظم آب گرم شما قادر خواهید بود با آسم و مشکلات قلبی مبارزه کنید.


جلوگیری از جوش صورت و بدن
آب جوش، از ایجاد باکتری های مولد جوش صورت و بدن جلوگیری می کند.آب گرم پوست را تمیزتر می‌کند و به افرادی که دارای پوست خشک هستند و آکنه دارند توصیه می‌شود.

از بین بردن سموم بدن
با خوردن آب جوش، دمای بدن افزایش یافته و موجب عرق کردن می شود. عرق کردن هم فرآیندی است که سموم اضافه را از بدن دفع می کند. برای نتیجه ی بهتر می توان مقداری لیمو به آن اضافه کرد.

محافظت از پوست (جوان ماندن) پوست
مصرف آب در حال ناشتا می تواند سلامتی و زیبایی پوست را تحریک کند. در واقع، بدن ما برای اینکه به طور صحیحی فعالیت خود را در صبح آغاز کند به رطوبت کافی نیاز دارد.
 با نوشیدن یک لیوان آب هنگام بیدار شدن، سلول های پوست تقویت می شوند و مواد سمی تجمع یافته در آنها از بین می روند. همچنین به حفظ حالت کشسانی پوست نیز کمک می شود تا مدت طولانی تری جوان و بدون چروک بماند
وجود سموم بدن، شما را زود تر سالخورده کرده و در نتیجه دفع آن ها به جوان ماندن پوستتان کمک می کند. هم چنین آب جوش در
اصلاح سلول های پوستی که تحت تاثیر رادیکال های آزاد قرار گرفته و پوست را افتاده می کنند، نقش دارد.

از بین بردن دردهای عضلانی و دل درد دوران قاعدگی
آب گرم برای کاهش دردهای عضلانی مفید است. آب جوش در از بین بردن دل درد دوران قاعدگی بانوان هم اثر بخش است. گرما ی آب جوش می تواند اثرات آرام بخشی روی ماهیچه های شکم بگذارد و در آخر انقباضات آن را بهبود می بخشد.

کمک به تازگی و طراوت موها
مصرف آب جوش برای داشتن موهایی نرم و براق مفید است. چراکه اعصاب ریشه های مو را فعال می سازد. این امر برای دست یابی دوباره به موهایی شاداب و سالم دارای اهمیت است.

تحریک رشد مو
فعال شدن ریشه های مو، هم چنین به رشد موها کمک کرده و به گونه ای فعالیت منظم ریشه های مو را برای رشد آن، تسریع می سازد.

جلوگیری از شوره ی سر
آب جوش پوست سر را مرطوب نگاه داشته و از ایجاد شوره جلوگیری می کند.

افزایش گردش خون و داشتن سیستم عصبی سالم
آب جوش، گردش خون را افزایش داده و به فعالیت مناسب اعصاب و ماهیچه ها کمک می کند.هم چنین با تجزیه ی چربی رسوب کرده در اطراف سلول های عصبی، کار آن ها را نیز تسهیل می سازد.

 تسهیل  و بهبود عملکرد دستگاه گوارش
مطالعات نشان داده اند که نوشیدن آب سرد در میان غذا یا بعد از آن، روغن و چربی غذای مصرف شده را سخت کرده و می تواند باعث رسوب چربی در دیواره روده ها گردد که خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد. اما آب جوش نه تنها این مشکلات را ایجاد نمی کند، بلکه بسیار هم برای گوارش مفید است.

بهبود حرکات روده
آب جوش با بهبود حرکات روده، از بیماری یبوست نیز جلوگیری می کند.خوردن یک لیوان آب جوش در صبح و به صورت ناشتا، روده را نرم کرده و حرکات مواد غذایی را در آن تسهیل می سازد.

 کمک به هضم و درمان نفخ
هضم بهتر، یک لیوان آب گرم در صبح کمک می‌کند تا از مشکلات نفخ خلاص شوید.

 
تاثیری مشابه داروهای مدر
بسیار مهم است تا برای دفع مواد سمی و زائدی که در کلیه ها تصفیه شده اند، عملکرد سیستم لنفاوی تحریک گردد که نوشیدن کافی آب می تواند مؤثر باشد. در این صورت مواد زائد جمع شده در کلیه ها از بین می روند زیرا دفع مواد سمی از طریق ادرار تحریک می شود.
 
تامین رطوبت سیستم لنفاوی
نوشیدن آب در حال ناشتا یکی از مهم ترین توصیه های تامین رطوبت سیستم لنفاوی است و از خستگی غدد فوق کلیوی جلوگیری می کند. این غدد مسئول تولید کورتیزول است که هورمون مؤثر در برابر مقابله با استرس است.
بهبود بازده جسمانی
مصرف آب برای تضمین حرکات مفاصل، ماهیچه ها و لیگمان ها بسیار مهم است. توصیه می شود هر روز صبح آب نوشیده شود تا رطوبت کافی به بدن برسد و انرژی روزانه تامین شود.
 افرادی که به طور منظم فعالیت ورزشی انجام می دهند باید مقدار بیشتری آب بنوشند تا کاهش آب بدن طی تمرینات جبران شود.
 
پیشگیری از عفونت های ادراری
 
نوشیدن آب در حال ناشتا خطر ابتلا به عفونت های ادراری را کاهش می دهد. زمانی که رطوبت کافی بدن تامین نشود و مایعات کافی به کلیه ها نرسد، احتمال اینکه عفونت های ادراری بروز کند بیشتر می شود.
 
مقابله با احتباس آب
احتباس آب مشکلی است که در پی افزایش زیاد سدیم و دیگر عوامل مرتبط با تغذیه در بدن ایجاد می شود. نوشیدن آب دفع مایعات جمع شده در بدن را تسهیل می کند که در این صورت مانع از تورم بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف می شود.
 
کاهش بسیاری از دردها
مصرف آب با کاهش علائم و دردهای مرتبط با بیماری هایی مانند آرتریت، ناراحتی قلبی عروقی، آسم، برونشیت، اختلالات کلیوی، یبوست، سندروم پیش از قاعدگی و میگرن همراه است.
 
تنظیم درجه حرارت بدن
 نوشیدن آب در حالت ناشتا دمای بدن را تنظیم می کند که در این حالت انتقال مواد غذایی و اکسیژن به سلول ها بهبود می یابد.
 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومبل خلیل
فروشگاه اینترنتی چارقد و روسری و پوشاک زنانه